تبلیغات
پرشین نیوز ست - شنبه 7 آبان روز کوروش بزرگ با من وتو
پرشین نیوز ست
اخبار ماهواره و مطالب گوناگون وتصاویر زیبا

مرتبه
تاریخ : شنبه 7 آبان 1390
مجموعه PSاین روز بزرگ را به شما تبریک می گوید


توضیح کوتاهی درباره برنامه ها به نقل از من وتو:

تاریخ فراموش شده قسمت اول:
در قسمت اول سلسله هخامنشیان را از زمان تاسیس دنبال می‌کنیم. شخصیت مرکزی کوروش کبیر و فعالیتهای این پادشاه بزرگ را به تصویر میکشیم، همچنین سیستم اقتصادی و سیاسی و ارتش هخامنشیان را بررسی می‌کنیم.
*****
 ویژه برنامه: هرگز نخواب کوروش:
برنامه ی "هرگز نخواب کوروش" مستندی یک ساعته است در مورد جشن‌های ۲۵۰۰ ساله که در روز "کوروش بزرگ" از شبکه ی من و تو پخش خواهد شد. در این مستند ما به سراغ دست‌اندرکاران این جشن‌ها رفته ایم با آنها به گفتگو نشسته ایم تا از اهداف و دلایل برگزاری این جشن‌ها آگاه شویم.
*****
آغاز یک امپراطوری:
هخامنشیان - پارسیان   امپراتوری ایران یكی از اسرارآمیزترین تمدن های مهم جهان باستان به شمار می رود. این امپراتوری توسط كوروش كبیر، پادشاه هخامنشی بنا شد و با خط مشی ای مبتنی بر تحمل دینی و فرهنگی، نماد حاكمیت ایرانی شد. پس از كوروش، امپراتوری او با حكمرانی داریوش اول كه شهر پرسپولیس را به عنوان پایتخت حكومت خود بنا كرده بود، تا هند و یونان پیش رفت. از میان دست آوردهای امپراتوری ایران، می توان به موارد زیر اشاره كرد: سیستم نوینی برای مدیریت منابع آب كه توسط ابزار بسیار ساده ای ساخته شده بود، یك راه صاف شده بین قاره ای با طول 2400 کیلومتری كه امنیت سفرها را تضمین و ارتباط با سایر نقاط را امكان پذیر می ساخت، كانالی كه رود نیل را به دریای سرخ متصل می كرد و پایه كانال سوئز امروزی به شمار  می رود، و آرامگاه هالیكارناسوس كه یكی از عجایب هفتگانه جهان به شمار می رود. ولی در اوج امپراتوری ایران، امپراتوری دیگری در آن سوی دریای مدیترانه در حال شكل گیری بود، امپراتوری یونان كه مركز حكومت آن در آتن بود. رقابت میان امپراتوری بلند پرواز ایران و امپراتوری رو به رشد آتن منجر به جنگی 30 ساله شد كه با نام نبرد ایران شناخته می شود و نتیجه آن نبرد بزرگ، جهانی را كه ما در آن زندگی می كنیم شكل داد.منبع:
http://persiansatnews1.blogspot.com

ارسال توسط aram a
آرشیو مطالب
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبمستر

عکس

خرید vpn

قالب وبلاگ